Jaki wybrać barek do otwartej kuchni?
Barek jest bardzo modnym i częstym elementem w nowoczesnej otwartej kuchni. Może być elementem połączonym z zabudową meblową, półwyspem lub wyspą kuchenną. Jak go zaprojektować, aby był funkcjonalny ale i estetyczny?
Przede wszystkim wielkość barku należy dostosować do wielkości pomieszczenia oraz własnych preferencji i ilości osób mających z niego korzystać, pamiętając, że wygodna szerokość blatu dla jednej osoby to min. 60cm. Barek jest najczęściej elementem doraźnym – gdzie można wypić kawę, zjeść szybki posiłek lub po prostu przysiąść i towarzyszyć osobie gotującej w kuchni. Nie musi więc mieć rozmiarów klasycznego stołu – wystarczy 40cm głębokości blatu. Jeśli mamy niewiele miejsca przy barku (np. nieopodal jest stół) i zależy nam na możliwości maksymalnego przysunięcia się do blatu, barek możemy pozostawić ażurowy w formie wiszącego lub podpartego tylko w dwóch miejscach blatu. Da to więcej miejsca na nogi i jednocześnie nada wrażenia lekkości.
Najczęściej barek jest wyższy niż blat roboczy – pełni rolę symbolicznego osłonięcia kuchni przed wzrokiem gości. Wysokość powinna wtedy wynosić ok. 110cm (pasuje do większości stołków barowych). Barek może być też równy z blatem kuchennym – w takiej sytuacji można do podkreślić inną grubością lub kolorem blatu, albo zachować jednolitą płaszczyznę.
Kolorystyka barku powinna nawiązywać do kuchni, ale jako element dekoracyjny może zawierać jakiś dodatkowy element lub materiał. Może to być lustro na płycie pod blatem, pikowana tapicerka, drewno, fototapeta lub lacobel. Dodatkowe podświetlenie uwydatni barek. Mogą to być dekoracyjne lampki wiszące połączone z ciekawym sufitem podwieszanym lub zabudową gk. Świetnym i prostym zabiegiem jest też zastosowanie taśmy LED pod blatem – sprawi, że barek wyda się optycznie lżejszy i wydobędzie zalety ewentualnej dekoracji pod blatem.
Kropką nad i będzie wybór odpowiednich stołków barowych – mogą być klasyczne lub awangardowe o ciekawej formie. Należy to dostosować do innych elementów a zwłaszcza krzeseł przy stole jadalnianym, jeśli jest w pobliżu – stołki barowe powinny je uzupełniać, ale mogą też stanowić ciekawy akcent np. dzięki zastosowaniu żywego koloru. Dobrze przemyślany barek będzie na pewno dekoracyjnym elementem całej kuchni.
Jak zaprojektować kuchnię osobną?